Mivel foglalkozik a kineziológus?
A kineziológia az izmokon keresztül a tudatalatti szintjéről érkező ingereket használja a visszajelzés eszközeként. A kineziológia természetéből fakadóan kliensen alapuló terápia, mivel teljes mértékben a klienstől származó biofeedbacktől függ, hogyan alakul egy-egy kezelés. A kineziológiai oldás, amilyen kiemelkedően jól működhet az érzelmi stressz oldásában, ugyanennyire hatásos lehet izomfájdalmak és izomgyengeség megszüntetésében is. Hatékonyan használható allergiák és ételérzékenység esetén, valamint segíthet kitörni a függőségek és önkorlátozó hitrendszerek fogságából is.
A kineziológiai oldás sokféle hatása számos tényezőn alapszik. Először is egy energetikai modellen, ami szerint az energia tükrözi, és hatással van a test fiziológiai állapotára és folyamataira. Másodszor egy olyan egészségügyi modell az alapja, mely szerint a test-elme rendszere a belső tökéletes egyensúlyra törekszik, de néha segítségre van szüksége, hogy ezt visszaállíthassa. Harmadszor, hogy a test-elme lényegében elvezeti a kineziológust a stresszt okozó problémák forrásához, eredetéhez.
A kineziológiai oldás során nem diagnosztizálunk, egyszerűen csak követjük a nyomokat, amiket a test az izom reakcióján keresztül jelez. Talán még ennél is fontosabb, hogy az illető izomreakciója nemcsak a problémák okát fedi fel, hanem elvezet ahhoz a terápiához is, amellyel a leghatékonyabban kezelhető a probléma.
Fizikai, érzelmi és mentális folyamataink nagy része valójában a tudatunkon kívül történik, és így ezekben a rendszerekben található problémáink nagyrészt ismeretlenek maradnak a tudatos elménk előtt. A kineziológia olyan eszközt ad a kezünkbe, amellyel áthidalhatjuk ezt a szakadékot a tudatos elme és tudatalatti között, és nyíltan megfigyelhetővé tesszük a tudatalatti stresszt.
Ez történik a kineziológiai oldás során
Az izom reakciójánál nincs direktebb biológiai visszacsatolás, mivel az izmokat mindenekelőtt egy sor olyan tudatalatti rendszer irányítja, amelyek lényünk minden szintjével érintkeznek. Egyértelmű, hogy testünk struktúrájának összetartásáért elsősorban az izmaink működése felel. Az izmaink működésére pedig közvetlen hatással van táplálkozásunk és tápanyag ellátottságunk. A test energetikai rendszerei is közvetlen kapcsolatban állnak az izmok működésével, és az energetikai rendszerekben keletkező problémák az izomműködést is közvetlenül befolyásolják. Ehhez hasonlóan érzelmi állapotunk is közvetlenül hat az izomműködésünkre, így az érzelmi állapot változásai az izomfeszültség és izomtónus változását eredményezik.
Amikor a kineziológus elkezdi az oldást, már tudja, mi az, amin dolgozni kell, de még nem tudja, milyen tényezők húzódnak a probléma hátterében. A kliens izom-biofeedbackje azonban elég gyorsan be tudja azonosítani a felelős stresszor típusát és a terápiás technikákat is, amelyek ahhoz szükségesek, hogy eredményesen lehessen kezelni a stresszort. Ilyen módon minden kezelés egyedi és a kezelt egyénhez igazodik, ahelyett hogy csak a kineziológus tudására támaszkodna, vagy korábban megtanult technikák, protokollok alkalmazásából állna.
Mi történik a kineziológiai oldás során?
A problémák megbeszélését követően tájékoztatom a klienst, hogy hogyan néz ki pontosan egy kineziológiai oldás. Az adott ügyhöz kapcsolódó állapotfelmérést végzünk. Célokat fogalmazunk meg, amelynek elérésében a kineziológia eszközeivel támogatom.
A kineziológiai kezelés folyamatos izomtesztből, a tesztelés eredményeinek átbeszélésből, illetve korrekciós gyakorlatokból áll. Az izomteszt segítségével felmérhető, hogy a test energetikai rendszerében, hol és milyen jellegű elakadások, blokkok találhatók. A kineziológiai oldás izomtesztelése lehetővé teszi, hogy tudatos emlékezés nélkül is megtaláljuk azokat a helyzeteket, amelyek egymással összefüggésben létrehozták a jelenlegi problémát.
Az izomteszttel a stressz szintjét állapítjuk meg, és a test számára legmegfelelőbb korrekció kiválasztására használjuk. A korrekciós technikák segítségével oldjuk a stresszt, illetve izomteszteléssel rögzítjük a változást. Előfordulhat, hogy megerősítő/korrekciós gyakorlatokat otthon is kell majd végezni, amelyek segítenek az önkorrekciós rendszerek megerősítésében.
Az izomtesztelés gyengéd, kíméletes eljárással történik, az alkalmazott kineziológiai rendszertől függően egy vagy több izom tesztelésével.
A kineziológiai oldás, kezelés során segítem a hozzám fordulók tanulási folyamatait. A tanulás a kineziológia esetében tágabb értelmezést jelent. Minden olyan helyzetet, ahol a kliensnek a képességeit kell használnia, de abban kihívásokkal küszködik, és szüksége van támogatásra a probléma, konfliktus megoldására.
Mikor várható eredmény?
A kineziológiai oldás hatékonysága több tényezőtől függ. Fontos, hogy a segítséget kérő készen álljon és akarja a változást. Szükség van a felelősségvállalásra és az aktív együttműködésre. Általában egy témakört 3-5 alkalom alatt lehet megfelelően körül járni és kiegyensúlyozni. Mindez függ a probléma összetettségétől és a személyes beállítottságtól is.
Ha Ön tartós eredményeket kíván elérni a kineziológiai kezelésekkel, fontos, hogy a mélyebben gyökerező okokat is megoldjuk. Minden esetben az a legfontosabb, hogy Ön mit szeretne elérni, vagy megváltoztatni az életében, és ebben a folyamatban én hogyan tudok segíteni. Sokévnyi kompenzáció és elfojtás gyűlhet össze bennünk, melyet néhány kezeléssel nem minden esetben lehet letenni.
Ha kérdése van, vagy bejelentkezne, hívjon bizalommal!
Kulcsár Zsuzsa
kulcsar.zsuzsa6@gmail.com
06 30 222 17 99
1125 Budapest, Béla király út 13/A. A ép. 9.
Felhasznált irodalom
- Charles T. Krebs, Tania O’Neill McGowan (2016) Energetikai kineziológia (Köves Zsuzsanna, Budapest)
- Magyar Kineziológiai Alapítvány