A kineziológia kíméletes, hatékony személyiségfejlesztő, preventív és egészségjavító, stresszoldó rendszer. Maga a szó mozgástudományt jelent. Valamennyi formájában közös az izmok tesztelése, ami a tesztelő számára a test biofeedbackje.
Beindítja az öngyógyító folyamatokat
A módszer beindítja a test öngyógyító reflexét, hiszen a mozgásreflex aktiválása szolgálja és tartja fenn valamennyi szervi funkciónkat, és ily módon elősegíti a test öngyógyító mechanizmusát. Egyszerű módszerekkel visszaállíthatjuk a fizikai, energetikai, szellemi, pszichés egyensúlyunkat, és gondolkodásmódunk megváltoztatásával kialakíthatunk egy új egészségtudatot, és képességeinket minden szinten kibontakoztathatjuk.
A KINEZIOLÓGIA egy alternatív személyiség-, készség- és képességfejlesztő módszer, amely abban segít mindenkinek, hogy önmaga természetes “gyógyítója” legyen. Segít a múlt hatásainak megváltoztatásában, és a valóban kívánt jövő elérésében. “A saját magunkban való kételkedés csökkenti önbecsülésünket és önmagunk megtagadásához vezet. Ez a gyökere önmagunk elítélésének, a boldogtalanságnak, végül pedig a kudarcnak.”
Alapkérdése
A kineziológia egyik legfontosabb alapkérdése: Tudnunk kell, hogy a “belső reakcióink változása a külső viselkedés megváltoztatását vonja maga után, aminek eredményeként az is megváltozik, ahogy önmagunkhoz viszonyulunk, és az is, ahogy mások látnak minket, és viszonyulnak hozzánk.”
Amennyiben mindenki elsajátítaná ezt a gondolkodásmódot, közelebb kerülne belső énje megvalósításához, megváltozott szemlélettel fordulna mások felé, felismerve azokat az okokat, amelyek magatartászavarokhoz, tanulási problémákhoz, “disz-készségek” kialakulásához, allergiához, egyéb rendellenességhez vezet.
A kineziológiai folyamat nem pszichoterápia, és nem célozza betegségek gyógyítását.
Mindezeknek megfelelően a kineziológus olyan szakember, aki a jellemző kineziológiai izomtesztek alkalmazásával alakít ki speciális kapcsolatot a klienseivel. Ennek a kapcsolatnak az a célja, hogy elősegítse a kliensei teljesítményének növekedését, energetikai kiegyensúlyozását vagy személyes fejlődésüket, vagy mindhármat egyszerre – mindezt úgy, hogy a kliensek saját maguk választják meg céljaikat és az ahhoz vezető utakat. A kineziológiai korrekciók és különböző stresszoldási technikák segítik, támogatják ezt a folyamatot.
A kliens és a kineziológus bizalom teli, empatikus együttműködése egy fejlesztő folyamat, amely a célmeghatározás, a jelen állapot felmérése, akció terv kidolgozása és végrehajtása. Ezután következik az eredmény ellenőrzése és a folyamat követése. A döntés azonban mindig a kliensé.
A kineziológia alapja az izomtesztelés
A test elraktározza életünk traumáit, minden egyes izomban ott rejlik a történetünk. Az izmok a test kommunikációs rendszerének részei, az üzenetek innen a gerinccsatornába, majd az agyba futnak. Az agy az impulzusokat értelmezi, feldolgozza, és választ küld, amely alapján az izmok cselekednek. A válasz lehet mozgás, lehet testhőmérsékleti változás, egy hormon kibocsátása, vagy egy érzés. Testünkben ez a kölcsönös kommunikáció folyamatosan zajlik. Amikor az izomválaszokra figyelünk, valójában erre a neurológiai rendszerre kapcsolódunk rá. Az izomteszt segítségével rákapcsolódhatunk a test bonyolult kommunikációs rendszerére, és információkat gyűjthetünk az adott témával kapcsolatban. Az izomteszt a kineziológiában diagnózis és visszacsatolási rendszer (feed-back).
A jól megválasztott ellenőrzési módszer segítségével feltárhatjuk az izomrendszernek az energiarendszerrel összefüggő kiegyensúlyozatlanságát. A test meghatározza a neki pillanatnyilag legmegfelelőbb kiegyensúlyozó módszert, majd az izom jelzésével megkapjuk az eredményt. Egy izom tesztelése során a testnek egy bizonyos részét vizsgáljuk. Azonban ez a rész szoros összefüggésben van az egész testtel. Az izom aktiválja az ín-reflexet, az idegeket, és az aggyal is kapcsolatban áll. Ha egy izmot vizsgálunk, indirekt módon az agyat is vizsgáljuk. Testünk izmait elsősorban a tudatalatti kontrollálja.